Tkaniny, firany, hurtownia tkanin - logo Textilmar
marka Nawrocka Voguesklep z tkaninami - logo sklep
Aktualności
Kącik techniczny

Podstawowe typy tkanin - bawełna

Tkaniny w tej grupie są wyrabiane w niewielkim zakresie z czystej bawełny, w większości są to tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami bawełnopodobnymi. Są to tkaniny cieńsze lub grubsze o powierzchni gładkiej albo drapane, tkaniny runowe. Szerokość tkanin bawełnianych i bawełnopodobnych wynosi przeważnie 70, 80, i 90 cm. Tkaniny płaszczowe i podszewkowe produkuje się w szerokościach 105, 110, 140 cm.

Batyst - tkanina o splocie płóciennym, cienka, miękka, merceryzowana. Wyrabiana w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach różnych kolorów, nieraz drukowana lub o efektach tkackich. Zastosowanie: bielizna dziecięca i damska, sukienki, bluzki, fartuszki.

Nansuk - tkanina nieco grubsza i gęściejsza od batystu. Stosowana na bieliznę damską i dziecięcą.

Zefir - cienka, gęsta tkanina o gładkiej powierzchni. Zwykle o efektach tkackich uzyskiwanych przez zastosowanie przędzy merceryzowanej, która tworzy np. prążki, krateczkę itp. Biała lub jednokolorowa. Stosowana na koszule męskie i bluzki damskie.

Fulard - jedna z najlżejszych tkanin bawełnianych o splocie płóciennym z przędz pojedynczych zarówno dla osnowy, jaki wątków.

Etamina - lekka przejrzysta tkanina wykonana z nitek wielokrotnych mocno skręconych, nieco szorstka w dotyku. Splot płócienny. Bywa biała, jednobarwna, drukowana lub haftowana. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, bluzki.

Perkal - tkanina o splocie płóciennym, wykonana z nitek o średniej grubości. Przeważnie biała, zwykle mocno wykrochmalona. Stosowana na koszule męskie, fartuchy szpitalne.

Kreton - pod względem splotu i grubości tkanina podobna do perkalu, drukowana i usztywniana. Stosowana na sukienki damskie i dziecięce, plażówki, fartuszki.

Popelina - splot płócienny. Nitki wielokrotne mocno skręcone. Na powierzchni tkaniny w kierunku wątku występują lekkie zgrubienia w formie prążków. Tkanina merceryzowana, biała lub barwna, bywa z apreturą "nie prać". Zależnie od przeznaczenia jest wyrabiana w różnych grubościach. Stosowana na koszule męskie, bluzki i sukienki damskie, płaszcze letnie, wiatrówki.

Ryps - tkanina podobna do popelniy, ale grubsza o bardziej wyraźnych prążkach w kierunku wątku. Zastosowanie: sukienki, garsonki, płaszcze letnie.

Rogóżka - tkanina o splocie panama, biała lub barwiona. Stosowana na koszule męskie, garsonki, wdzianka.

Satyna - splot satynowy. Barwiona lub drukowana o trwałym połysku. Stosowana na sukienki, bluzki, podomki.

Gofra, inaczej zwana korą - splot prosty. Gofrowanie uzyskane przez miejscowe nadrukowywanie roztworem ługu sodowego. Jednobarwna drukowana, stosowana na sukienki damskie i dziecięce, koszule, piżamy.

Pika - po prawej stronie tkaniny występują wypukłe prążki lub inny wzór; zwykle w kolorze białym. Stosowana na sukienki, garsonki, bluzki damskie.

Gabardyna - - splot skośny, wątek wielokrotny. Wykonana z nitek w jednym kolorze, czasem przy użyciu wątku i osnowy w różnych kolorach. Na płaszcze bywa wykończona impregnacją wodoodporną. Zastosowanie: letnie ubrania męskie, spodnie, garsonki, płaszcze.

Drelich - splot skośny lub skośny łamany. Tkanina z grubych mocnych nitek, gęsto tkana, barwiona. Drelichy bywają różnej grubości. Zastosowanie: ubrania robocze, kombinezony, mundury letnie. Drelich bawełniany o splocie łamanym, bielony, przeznaczony na bieliznę i fartuchy robocze, nosi nazwę dymki.

Teksas - odmiana drelichu o zróżnicowanych kolorach osnowy i wątku. Zastosowanie: ubrania młodzieżowe, robocze, spodnie i spódnice.

Cajg - gruba tkanina z przędzy odpadkowej bawełnianej, kolorowo tkana w ciemnych kolorach, stosowana na ubrania robocze.

Flanela - splot płócienny lub skośny. Wątek luźno skręcony. Drapana jedno lub dwustronnie. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Stosowana na koszule zimowe męskie i chłopięce, piżamy, sukienki, bluzki i ubranka dziecięce.

Barchan - splot skośny. Tkanina bardziej ścisła niż flanela, drapana po lewej stronie. W tzw. pice barchanowej na powierzchni tkaniny występują efekty splotowe. Stosowana na ciepłe szlafroki, bluzki sukienki i ubrania dziecięce.

Baja - pulchna, miękka tkanina o podwójnym wątku luźno skręconym. Drapana obustronnie. Zastosowanie: ciepłe szlafroki, kaftaniki, podomki.

Welwet - tkanina runowa o podłużnych wąskich prążkach utworzonych z okrywy włókien. Jednobarwna lub drukowana. Używana na sukienki, ubranka dziecięce.

 

Podstawowe typy tkanin - len

Grupa tkanin czysto lnianych stosowanych do wyrobu odzieży jest stosunkowo nieliczna. Obejmuje płótna oraz drelichy w kolorze naturalnym płótna barwione oraz kolorowo tkane.

Tkaniny lniane są stosowane na sukienki, garsonki, wdzianka męskie, ubrania robocze, fartuchy, koszule sportowe. W coraz szerszym zakresie są produkowane tkaniny odzieżowe lnianopodobne z mieszanek lnu z włóknami chemicznymi, np. elanolniane. Osobną grupę tkanin stanowią płótna nie bielone, tzw. krawieckie, stosowane jako sztywniki.

 

Podstawowe typy tkanin - wełna

Grupa tkanin wełnianych i wełnopodobnych obejmuje tkaniny czysto wełniane i tkaniny z mieszanek wełny z innymi włóknami. W mieszankach stosuje się wełnę z elaną, wełnę z argoną, wełnę z anilaną.

Wśród tkanin tych rozróżniamy: tkaniny czesankowe o wątku i osnowie z przędzy czesankowej, tkaniny czesankowo-zgrzebne o osnowie z przędzy czesankowej i wątku z przędzy zgrzebnej oraz tkaniny zgrzebne o osnowie i wątku z przędzy zgrzebnej.

Do wyrobu tkanin wełnianych i wełnopodobnych używa się często nitek wielokrotnych w celu zwiększenia sprężystości tkanin, ich układalności, wytrzymałości.

Szerokości tkanin tkanin wełnianych i wełnopodobnych wynoszą 140 do 150 cm.

Panama - splot panama. Zależnie od ilości nitek w kolejnych przeplotach powstają na powierzchni tkaniny drobne lub większe zgrubienia nitek. Zastosowanie: kostiumy, płaszcze, ubrania męski.

Georgette - lekka rzadka tkanina o splocie płóciennym, każda kolejna para nitek osnowy i wątku o przeciwnym kierunku skrętu daje powierzchnię skrepowaną. Jednobarwna lub drukowana Stosowana na strojne suknie i bluzki.

Krepa - tkanina o splocie krepowym. Zależnie od grubości zastosowanej przędzy oraz gęstości jest wyrabiana krepa cięższa i lżejsza. Używana na ubrania męskie wizytowe, sukienki, garsonki.

Fresko - o splocie płóciennym, ziarnistej powierzchni i twardym chwycie. Wykonana z przędzy mocno skręconej - mouline. Może być również wyrabiana z przędzy zgrzebnej. Stosowana na kostiumy i ubrania męskie.

Tropik - lekka tkanina w typie freska z cienkiej przędzy. Używana na kostiumy, ubrania męski letnie.

Boston - tkanina o splocie skośnym, jednobarwna. Używana na sukienki, kostiumy, mundurki szkolne.

Tenis - tkanina o splocie skośnym. Charakterystyczna cechą jest występowanie podłużnych prążków w innym kolorze niż tło. Używamy na ubrania męskie i kostiumy.

Szewiot - tkanina o splocie skośnym, przy dotyku szorstka. Bywa z przędzy czesankowej lub zgrzebnej. Stosowana jest na kostiumy, mundurki szkolne, ubrania męski.

Gabardyna - tkanina o wyraźnie widocznych na powierzchni skośnych prążkach. Splot skośny. Po stronie prawej występują krótkie przeploty, po stronie lewej - długie. Mimo znacznej gęstości tkanina jest miękka w dotyku. Bywa wyrabiana z osnowy w różnych kolorach. Stosowana na kostiumy, ubrania męskie, płaszcze.

Flanela - splot skośny. Nitki jednobarwne lub melanżowe. Tkanina lekko sfolowna, miękka w dotyku. Bywa wyrabiana z przędzy czesankowej lub zgrzebnej. Używana na kostiumy, ubrania męskie.

Kaszmir - cienka, miękka tkanina. Splot skośny. Bywa drukowana we wzory tureckie i inne. Prawdziwy kaszmir jest wyrabiany z wełny z kóz tybetańskich. Zastosowanie: sukienki, szale.

Boucle - tkanina o wątku z nitek ozdobnych boucle, wskutek czego powierzchnia tkaniny jest pokryta pętelkami. Używana na płaszcze damskie, sukienki.

Fil a fil - tkanina o splocie skośnym. Efekt wzorniczy wynika z zastosowania w osnowie i wątku dwóch kolorów przędz o dużym kontraście. Stosowana na ubrania męskie i kostiumy.

Tweed - tkanina z przędzy luźno skręconej, miękka, ale o dość ścisłej strukturze, dość gruba, sploty skośne, barwnie tkana, odznacza się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych w czasie noszenia.

Diagonal - grubsza tkanina o wyraźnych prążkach przebiegających skośnie. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie, kostiumy, marynarki.

Jodełka - splot skośny łamany. Tkanina może być jednokolorowa lub kolorowo tkana.

Flausz - tkana z przędzy luźno skręconej o splocie skośnym. Obustronnie drapana, folowana; okrywa dość wysoka, ale mniej ścisła niż w welurze. Stosuje się na płaszcze kurtki.

Sukno - tkanina o splocie płóciennym z nitek luźno skręconych. Dzięki intensywnemu folowaniu i drapaniu tkanina uzyskuje ścisłą strukturę. Tkaniny tego rodzaju są zwykle jednobarwne lub melanżowe. Stosuje się je na mundury, płaszcze damskie i męskie.

Szetland - tkanina wykonana z luźno skręconych nitek, splot skośny. W procesie folowania powstaje zmierzwiona okrywa włosowa nie zakrywająca splotu. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie.

Mohair - tkanina o wątku  z wełny mohairowej. Bardzo miękka o efektownym wyglądzie. Na powierzchni tkaniny występuje długi lśniący włos. Stosowana na zimowe płaszcze damskie i męskie.

 

Podstawowe typy tkanin - jedwab

Bardzo niewiele tkanin w tej grupie wytwarza się z jedwabiu naturalnego. Większość stanowią tkaniny z jedwabiu wiskozowego i octanowego oraz jedwabiu poliamidowego (Stilon)

Chiffon - cienka tkanina z jedwabiu naturalnego, sztucznego lub syntetycznego o splocie płóciennym. Bywa gładko barwiona lub drukowana.

Fular - tkanina z jedwabiu naturalnego lub sztucznego o splocie płóciennym, lekka cienka, nieprzezroczysta, o gładkiej powierzchni. Stosowana na suknie bluzki, apaszki, szale.

Mongole - tkanina z jedwabiu sztucznego o splocie płóciennym. Stosuje się na podszewki lekkich okryć.

Tafta - tkanina o splocie płóciennym, ścisła, gęsta, sztywna. Wyrabiana z jedwabiu naturalnego. Używana na suknie bluzki, pokrycia na parasolki.

Brokat - tkanina żakardowa przy użyciu nitek metalowych lub metalizowanych. Stosowana na suknie balowe, garsonki wizytowe.

Clocque - mięsista tkanina podwójna o powierzchni silnie skrepowanej, jakby namarszczonej. Używana na suknie i garsonki.